V@Box XTi 3332 CI: zkuste satelitní rozvod trochu jinak!

0

Nenápadný set-top box je – stejně jako další od téhož výrobce – určen pro streamování televizního signálu do počítačové sítě a na ni napojené komponenty. Tentokráte jsme se podívali na čistě satelitní verzi, kterou jsme vyzkoušeli se dvěma poskytovateli signálu.

Podrobný popis variant zařízení najdete u testu V@Box XTi3340

stejně, jako popis infrastruktury na které byl test prováděn. Protože však od té doby uplynulo něco vody, podívali jsme se na další z verzí, tentokráte čistě satelitní (existuje i pozemní, případně kombinovaná). Zkoušel jsem ji satelitním signálem od Freesatu a krátce i na Skylinku přes duální Wi-Fi router Netgear R7000 standardu 802.11 ac. Mobilní přístup jsem testoval se špičkovým telefonem LG Flex 2 bez problémů vyhovujícím jak nárokům IP streameru, tak Wi-Fi routeru a také s několika dalšími mobily na Wi-Fi n. Signál jsem také přes Wi-Fi posílal na několik televizorů, ale na modelech v tomto případě nesejde. Jen musí jít o televizor chytrý a napojený – stejně jako jakékoli jiné zařízení – na tentýž Wi-Fi router.

Set-top box V@Box XTi s aktivním chlazením lze na DVB-S/S2 použít jak pro volně šířené kanály, tak pro kanály placené a k dispozici jsou dvě mechaniky PCMCIA (CI+) do kterých zasunete přístupovou kartu.

Na zadní straně VBox XTi 3332 CI najdete dvojici mechanik PCMCIA (byly v místě zaslepeného rozhraní) pro CAM moduly a dvojici anténních konektorů. Větrák je na boku.

K čemu je určen

Jak bylo řečeno, podrobnosti najdete v předchozím článku, takže tady jen ve stručnosti. V@Box XTi 3332 funguje jako tzv. IP streamer, který převezme data z televizní sítě, v tomto případě satelitní, a rozvede je do sítě domácí jednak po Ethernet (LAN) a jednak v rámci bezdrátového Wi-Fi. Získat je pak mohou veškerá napojená zařízení s vlastní IP adresou stejně, jako případné nahrávky.

Na streameru samotném nenajdete nic než anténní konektory, RJ-45 (Ethernet) a jedno USB 2.0. Nejsou tu tudíž žádné A/V vstupy ani výstupy, pouze ještě tlačítko pro fyzické odpojení boxu od elektrické sítě.

Je zřejmé, že pokud se na takovýto televizní rozvod chcete připojit (třeba v pokoji pro hosty), nepotřebujete v něm mít nic jiného, než 230 V a buď kabel k síti Ethernet (LAN), nebo dosah na bezdrátové Wi-Fi. V tomto případě ale pamatujte, že vždy platí „kabel je kabel“. S Wi-Fi mohou být problémy zejména při přenášení kvalitních HD stanic, ale to hodně záleží na vyladění bezdrátové sítě a její kapacitě, tedy použitém standardu o čemž jsem se i v tomto případě přesvědčil stejně, jako u minulého testu. (V případě napojení přes Ethernet LAN a Wi-Fi ac jsem ale problémy nepozoroval.)

A ještě maličkost: Zařízení V@Box, včetně zkoušeného XTi 3332 CI, jsou postavena na linuxovém základě, který po lokální počítačové síti přenáší data v podobě tzv. transportního streamu (TS – Transport Stream) a další informace si bere přímo z EPG. Co se týče kvality, k dispozici je maximální rozlišení Full HD, 1 080p, s možností přenosu 3D obrazu a také prostorového zvuku typu 5.1.

DALŠÍ PODROBNOSTI:

Test V@Box XTi3340 pro DVB-T.

Popis jednotlivých variant, včetně tabulky vlastností je na stránkách výrobce zde.

Ladění Freesatu na družici Thor.

Co potřebujete k instalaci

Pokud jste četli výše uvedenou recenzi V@Box XTi3340 je to obdobné, pochopitelně v závislosti na odlišnosti produktu zaměřeného na satelitní příjem. V podstatě tudíž potřebujete jakoukoli satelitní infrastrukturu, protože na poskytovateli satelitního televizního signálu nezáleží stejně, jako na tom, zda máte k dispozici příjem z jedné družice, jako já, nebo třeba ze dvou. Co se pustí do rozvodu, to by měl V@Box najít a zprostředkovat a současně lze v této verzi sledovat v rámci domácí sítě jeden kódovaný a jeden nekódovaný kanál.

Zapůjčený kus byl tentokráte označen zcela jasně jako „V@Box XTi 3332 CI“ a i když v balení najdete jen stručné základní povídání je uveden odkaz, na kterém si můžete stáhnout jak instalační, tak kompletní příručku.

Základem je však vždy propojit Wi-Fi router ethernetovým kabelem s V@Boxem do kterého je ještě třeba přivést anténní svod. To praxi znamená mít k místu kam V@Box umístíte, přiveden jak anténní svod (satelit), tak kabel Ethernet (LAN), tedy RJ-45.

Po naladění vidíte seznam kanálů, které můžete setřídit, povolit, nebo naopak zakázat.

I zde se ale praví, že je třeba zasunout anténní svod do RF In a že tento vstup je jediným. Nejenže takto označený vstup chybí, ale navíc jsou zabudovány dva – RF 1 a RF2. Příručka je tak dosti nedůvěryhodná nicméně nakonec se v ní doberete toho, že vás zrak nešálí a jsou tu skutečně RF 1 a RF2, a to v rovnocenné podobě jako DVB-S/S2. Aby to ale nebylo tak jednoduché, později je RF2 přeškrtnut, ale myslím, že každému je zřejmé, že pokud má s něčím začít, začne RF1. Protože je můj systém pouze pro jednu družici, nemohl jsem vyzkoušet současně oba svody ale k tomu se ještě dostaneme.

Pokud jde o příručku, zjistíte také, že s dalšími kroky jste odkázáni na její kompletní verzi, která je ke stažení na webu výrobce. Ta už popisuje instalační kroky, ale opět pouze pro Windows XP a Windows Vista a Windows 7. O Windows 8, které jsou přece jen jiné nikde neslyšíte, takže si musíte trochu pomoci. Nicméně, když si necháte na ploše zobrazit ikonu „Síť“, kterou stejně jako „Tento počítač“ Microsoft z neznámých důvodů v „osmičkách“ ze základní instalace vypustil, stačí pro vstup do konfigurace V@Boxu klepnout na „Síť“ a vybrat „V@Box TV Gateway“. Poté se ukáže úvodní stránka webového konfiguračního programu sloužící i pro úpravu funkcí a náhled kanálů a jede se dál.

Aplikace pro mobil je pohodově ovladatelná a k dispozici máte několik funkcí včetně náhledu na EPG.

Pohodový provoz, instalace pro skutečné odborníky

V mém případě byl zapojen pouze vstup RF2 stejně, jako horní PCMCIA (CI) mechanika. Ta spodní mi přístupovou kartu, resp. CA modul, ani od Skylinku, ani od Freesatu nebrala.

Instalace satelitního signálu byla stejná u obou provozovatelů a na rozdíl od DVB-T je to tvrdá „satelitština“, takže pokud se skutečně nevyznáte, ani to nezkoušejte a rovnou hledejte někoho, kdo vám box prodá a nainstaluje se vším všudy. Mimochodem pro přidání transpondéru se musíte z české klávesnice přepnout do anglické, jinak nepůjde zadat ani frekvence (nelíbí se mu shiftované číslice, resp. Shift). A to je při vcelku kontinuálních změnách u satelitních operátorů základ.

Jinak je vše stejné, jako u DVB-T a například pro mobil s Androidem si opět musíte stáhnout aplikaci Vbox Live TV, která je pohodlně a příjemně ovladatelná a funguje spolehlivě. Někdy sice můžete narazit na proměnlivou kvalitu u zařízení napojovaných přes Wi-Fi, ale tady záleží na vaší bezdrátové síti, resp. jejím vyladění. Já na routeru Netgear R700 s podporou „ac“ problém prakticky žádný neměl, jen jsem musel u mobilu LG Flex 2 se kterým jsem vše zkoušel, nastavit prioritní režim na 5 GHz. U samotného satelitního příjmu bylo vše v pořádku, ale přístupová karta musela být zastrčena do slotu dvě, protože jinak jsem ladil jen volné kanály. Kvalita je totožná s tou vysílanou, protože se šíří přebíraný transportní stream a v rámci rozvodu se můžete dívat na dvě stanice nezávisle na sobě (u jiných V@Boxů až na čtyři). V mém případě – pouze jeden funkční CAM – šlo o jednu placenou a druhou volnou stanici. Tady ale bude nejspíše ještě záležet na vašem satelitním rozvodu. V každém případě je V@Box XTi 3332 CI zajímavou alternativou pro rozlehlé instalace, kde by jiné řešení bylo podstatně náročnější, resp. dražší. Navíc vám k provozu, tedy ke sledování televizních pořadů, v dané místnosti postačí 230 V a Ethernet (LAN), což je příjemný bonus.

plus: solidní možnosti i vlastnosti, sledování dvou nezávislých kanálů v rámci sítě současně, pohodová aplikace pro mobil a výborné ovládání, ale…

mínus: aplikace pro PC je současně určena pro instalaci, správu i provoz, příručka…

V@Box XTi 3332 CI zapůjčil obchod Vboxcomm.cz.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ