Elko EP Inels Hra světel: drahá hračka, ale s potenciálem

13

V elegantním balení, které rozhodně odpovídá ceně, najdete trojici RGB LED žárovek a síťový „můstek“ mezi bezdrátově ovládanými žárovkami a vaším směrovačem. Pak už jen stačí stáhnout aplikaci do mobilu…

Na sadu prodávanou za 4.799 Kč dostanete pětiletou záruku, což není právě málo! Nízká ale není ani cena i když žárovky toho zvládají opravdu hodně. K tomu se ale ještě dostaneme. V každém případě jsou výborně provedené a nehřejí se ani po mnoha hodinách práce (chlazení je výborné). Škoda, že u nich není udán ekvivalent ke klasické žárovce, ale pouze světelný výkon 550 lumenů.

Kompletní sada: "Chytrá krabička" pro komunikaci a 3x bezdrátové žárovky.
Kompletní sada: „Chytrá krabička“ pro komunikaci a 3x bezdrátové žárovky.

Co najdete v balení

Především trojici bezdrátových žárovek s plně regulovatelným tlumením a všestranně nastavitelnou barevností o světelném výkonu 550 lumenů (všechny parametry jsou v tabulce na konci článku), což odpovídá necelým 50wattům u klasické žárovky. Elko EP ovšem tento údaj neuvádí, nebo jsem ho alespoň nikde nenašel, a to ani na obalu sady, ani na webu či v příručce.

Druhou částí je tzv. „Chytrá RF krabička“ (viz foto nahoře) obsahující konektor Ethernet LAN pro napojení na váš Wi-Fi router (směrovač), a mj. i bezdrátový vysílač/přijímač, pracující na zhruba 800 MHz. Ta zajišťuje komunikaci směrem k žárovkám zatímco router ji zajistí směrem k mobilnímu telefonu či tabletu s ovládacím softwarem. V ceně dostanete i síťový kabel (Ethernet LAN) a externí napájecí adaptér pro „Chytrou RF krabičku“.

Aplikace pro Android se jmenuje „iHC-Marf“ a je třeba si ji stáhnout z příslušného tržiště aplikací. Existuje ale i ve verzi pro Apple iOS.

Ovládací software není specializovaný, ale univerzální, takže ho případně využijete i pro řízení topení, kompatibilních dohledových kamer či dalších napojených prvků, včetně jiných žárovek v jiných místnostech.

Instalace sady není nijak složitá. Stačí jen vyměnit žárovky (klidně můžete použít jen dvě), zapojit tzv. „Chytrou RF krabičku“ do vašeho Wi-Fi routeru a nainstalovat si na mobil aplikaci.

A tady začínají problémy…

Název aplikace sice najdete (malými písmeny) hned na první straně příručky – „Inels Home Control –, ale jak záhy zjistíte, je obecný a na Google Play jsou aplikace dvě: „Inels Home Control RF Mobile“ a „Inels Home Control Mobile“. Už to je zvláštní, nemluvě o tom, že když jsem zadal jméno „Elko EP“ podle něhož by bylo vyhledávání nejlogičtější, objevilo se pět aplikací, ale jiných firem.

Na straně 9 příručky se dozvíte – z obrázku – že se aplikace jmenuje „Inels Home Control RF Mobile“, resp. „iHC-Marf“, pro Apple pak „iHC-Mirf“.

Elegantní jména!

Faktem ale je, že jakmile jsem zadal „iHC-Marf“ aplikace se okamžitě objevila na prvním místě a nikde jsem nemusel nic hledat.

A proč se tím tolik zabývám?

Všichni výrobci zařízení spolupracujících s mobilem – prakticky bez výjimky – vždy zdůrazňují to zjevné, tedy to, co vidíte v balení. Bohužel opravdu málokdo jasně napíše „v balení máte tohle a tohle a z Google Play si stáhněte tohle a tohle“.

Prokousat se tak ke jménu potřebné aplikace zabere vždy více času, než fyzická instalace zbytku, což platilo i zde.

Korunu všemu pak nasadí fakt, že odchycené obrazovky v příručce jsou jiné, než ve skutečnosti, což platí i zde a že o druhé aplikaci „Inels Home Control Mobile“ příručka vůbec nehovoří.

Žárovky jsou tři pro patici E27, tedy tu nejběžnější. Světelným výkonem odpovídají asi 48 wattům u klasické žárovky.
Žárovky jsou tři pro patici E27, tedy tu nejběžnější. Světelným výkonem odpovídají asi 48 wattům u klasické žárovky.

Jak pracuje a jaké má funkce

Systém práce je jednoduchý – přes aplikaci v mobilu komunikujete s vaším Wi-Fi routerem a ta přes ethernetový kabel zase s „chytrou krabičkou“. Ta pak už, tentokráte nikoli na Wi-Fi či Bluetooth, nýbrž na megahertzové frekvenci, komunikuje přímo s chytrými žárovkami.

Každá z nich je označena čísly (1, 2, 3), které odpovídají označení v aplikaci: Světlo 1, Světlo 2, Světlo 3 (názvy jdou snadno změnit). Nemusíte se ale omezovat na tři žárovky. Celkově jich lze připojit až 40!

Komunikační omezení jsou tudíž dvě: Wi-Fi a RF frekvence jako taková. V prvním případě jde o věc vyzkoušenou a na rozdíl od Bluetooth také bezproblémovou. U RF frekvence výrobce v příručce šikovně uvádí útlum v procentech pro příslušné materiály stěny (cihla, dřevo, beton, apod.) i když nemluví o tloušťce stěny pro jakou je útlum uveden. Mluví ale také o tom, že rozsah prodloužit tzv. RF Repeaterem, což se rozhodně může hodit zvláště v případě železobetonových stropů a stěn.

Co se týče funkcí, vezmu to jen ve stručnosti, protože se k tomu ještě dostaneme. Udávána je možnost vytvoření barevných scén, nastavení jasu a tzv. prolínání barev, které je už pro každou žárovku přednastavené a v aplikaci mu říká „Circus“, což je trefné.

Žárovky ale také můžete nadefinovat do skupin a můžete je centrálně ztlumovat či třeba vypínat. A samozřejmě lze je zapínat zcela běžně jak jste zvyklí, přičemž si často nastavení pamatují.

Ovládací filosofie je poněkud svá

Styl ovládání se trochu vymyká tomu běžnému. Osobně bych čekal, že když si zakoupím sadu, bude se mi prvotně chovat jako sada a budu mít základní funkce k dispozici okamžitě. Teprve v podrobnějších funkcích budu moci například soustavu rozdrobit, tedy zde například říci, tuhle žárovku mám ve stojací lampě, tuhle nad kuchyňským stolem a třetí třeba ve stolní lampě. Všechny chci řídit samostatně, ale u všech chci mít nastavený stejný světelný výkon. Takhle to bohužel nefunguje, resp. to funguje zcela opačně, a přitom by stačil udělat jednoduchý průvodce…

V případě této sady bych to čekal o to více, že jde o tři žárovky a nízkém světelném výkonu typicky vhodné jako světlo do lustru v obýváku i když pro řadu lidí bude pouhých 150 W výkonu klasické žárovky příliš málo.

Tady vás v podstatě přivítá prázdná obrazovka a teprve po klepnutí na název Inels se objeví žárovky. Nikoli jako celek, ale per partes a i na klepnutí musíte přijít.

Styl ovládání není ideální i když alespoň obvyklé akce například delší podržení tlačítka povětšinou vydají to, co čekáte, tedy například nějaké to nastavení nebo kontextové menu. Zpočátku ovšem nejspíše budete tápat a zkoumat příručku.

Jak bylo řečeno, systém v základu nepojímá žárovky jako celek a pokud chcete nastavit nějakou funkci, musíte ji pro každou žárovku nastavit zvlášť. Vše sice upravíte, doděláte, seskupíte, ale bude vám to chvíli trvat. Nakonec možná zjistíte, že to vlastně může být výhoda, protože možností je spousta, ale zpočátku to tak rozhodně nevypadá. Spíše to na mě působilo jako by nic nešlo, nic nefungovalo a všechno bylo komplikovanější, než by být mohlo.

Základní možnosti přímého ovládání žárovky: „Circus“ rozpoutá barevné šílenství (automaticky se začnou měnit barvy), posuvníkem žárovku stmíváte a On/off zapínáte, resp. vypínáte. Přímou barvu nastavíte na kruhové stupnici a objeví se vám následně i dole. Zmáčknutí středu kruhu by mělo dát bílou, což bohužel v mém případě nedávalo a věci pod ní byly jasně do červena.
Základní možnosti přímého ovládání žárovky: „Circus“ rozpoutá barevné šílenství (automaticky se začnou měnit barvy), posuvníkem žárovku stmíváte a On/off zapínáte, resp. vypínáte. Přímou barvu nastavíte na kruhové stupnici a objeví se vám následně i dole. Zmáčknutí středu kruhu by mělo dát bílou, což bohužel v mém případě nedávalo a věci pod ní byly jasně do červena.

Jaká je? S potenciálem, ale zatím…

Aby vám sada „Inels Hra světel“ od ELko EP dělala to, co chcete, musíte si ji uzpůsobit, a to chvíli zabere stejně jako zvyknout si na ovládací filosofii. Po nějakém čase ale zjistíte, že uděláte pomalu vše, co si vymyslíte i když…

Žárovky umístíte do místností, pojmenujete si je a pojmenujete si i místnosti. Pak můžete sdružovat jejich funkce a ovládat je jako celek, třeba vše zapínat, utlumit na 50 % atd., atd. Bohužel teplou bílou, nebo studenou bílou jsem prostě navolit nedokázal, protože přímá volba barevné teploty tu není stejně, tlačítka přímé volby. Námitku mám i vůči ikonám, které jsou pro mě osobně nepochopitelné a také vůči tomu, že příručka hovoří o záložkách například Scény, ale ve skutečnosti o žádné záložky nejde. Jsou to jen takové hodně nenápadné ikonky.

Tady čeká Elko EP ještě spousta práce. Takto je sada sice použitelná, ale troufnu si říci, že především pro hračičku a nikoli pro běžného zákazníka, který si myslí, že kupuje hotové řešení.

Mimochodem za klasickou sadu Philips Hue, kde jsou sice dvě žárovky, ale obslužný software je lépe ovladatelný a hlavně už uzpůsobený díky řadě scénářů, se při uvedení platilo 4.990 Kč, nyní přijde na 2.990 Kč. Aplikace je ovšem na druhou stranu specializovaná a možností je řádově méně.

Otázkou je, zda na zajíce potřebujete kulomet!

Vadilo mi také, že pokud jsem v nastavení barevnosti žárovky odmáčkl střed, dostal jsem sice jakousi bílou, ale věci pod ní byly do červena (nad jídelní stůl se tudíž nehodí…). Druhou záležitostí jsou ony občasné komunikační problémy (hlášení „Nepodařilo se spojit s prvkem“), což se mi u Philips Hue nikdy nestalo. Tam ale žárovky pracují rovnou s Wi-Fi…

Cena takovéto sestavy by měla být předně nižší, protože představuje pouze sadu hardwarovou, navíc žárovky nenabízejí nijak vysoký výkon (jsou tak říkajíc lampičkové) a v podstatě jakoukoli obsluhu si musíte sami dodělat v softwaru, který k vám dorazí vlastně bez obsahu.

Kdyby Elko EP funkce dotáhlo a aplikaci naplnilo řekněme deseti scénami, včetně přímého vyvolání teplé bílé a studené bílé, a to co je k dispozici nyní, dalo jako rozšířené funkce, bylo by to pro zákazníka myslím lepší. Alespoň pro většinu z nich.

 

pro: kompletní a zcela samostatně použitelná sada, RGB LED s libovolně nastavitelnou barvou světla a jasem, výborné chlazení, 5 let záruka, rozšiřitelná sada (až 40 žárovek), solidně působící ovládací software, ale…

proti: …nedotažený a ne vždy přítulný, občasné potíže s navázáním komunikace s některou ze žárovek, žádné předinstalované světelné scény (Circus nepočítám), hodně velké zpoždění při zapnutí, cena

Elko EP Inels Hra světel-tabulka

13 KOMENTÁŘE

  1. Známí dostali k Vánocům tuto sadu a poté, co jsme u nich byli na návštěvě, si ji přeji taky! Světla jde ovládat (zapínat/vypínat, nastavovat jas, barevnost, ztlumovat) z aplikace v mobilu, která se snadno nainstaluje i ovládá – je jednoduchá a intuitivní a funguje bez chyby. Možnost výběru barev či funkce „circus“, tedy prolínání jednotlivých barev je super například na vytvoření atmosféry pro domácí party. Tak snad ji budu mít doma brzy i já. 😉

  2. Souhlas, tyto vychytávky od Elka jsou super praktická věc! Taktéž máme nově doma stmívací (tedy ne tady ty barevné, ale jen klasické) žárovky a hned jsem si zamilovala možnost ovládat zapínaní, vypínání a měnění intenzity světel přes mobilní aplikaci. Je to velmi pohodlné a praktické…

  3. Já jsem tuto sadu vyhrál v soutěži a v první chvíli jsem si říkal, že je to blbost. Ale pak mi to přece jen nedala a začal jsem si s tím hrát. Musím říct, že mě to opravdu nadchlo a našel jsem novou zálibu a vylepšuji si byt 🙂

  4. Funguje to v podstatě jednoduše, jel jsem podle návodu a nic složitého. Jen jsem ten hlavní prvek, co umožňuje ovládání přes telefon, zapojil do sítě a žárovky našrouboval místo těch, co jsem tam měl. Aplikaci jsem našel na jejich stránkách a stáhl zdarma. Pak už jsem jen podle návodu spároval žárovky. Takže nic speciálního nepotřebujete. Pokud je manžel kutil, určitě doporučuju. Vyhraje si s tím.

  5. Pokud máte klasické žárovky s paticí E27, tak by neměl být žádný problém. Já jsem je zkrátka vyměnil a bylo to. Žádný zkrat nebyl, žárovka má 10W, což je o mnoho míň, než se normálně používá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ