Fitcraft Energy vstupuje na český trh s „domácími bateriemi“

1

Ačkoliv firma Fitcraft Energy vznikla v České republice, dosud vyráběla a dodávala takzvané ostrovní systémy pouze zahraničním zákazníkům, jako jsou nemocnice, nepřístupné horské oblasti nebo průmyslové firmy. Nyní oficiálně vstupuje na český trh s ambicemi nabídnout domácnostem energetickou soběstačnost pomocí nového produktu SaveBOX-HOME.

SaveBOX-HOME je hybridní systém, který dokáže akumulovat elektrickou energii vyrobenou z fotovoltaických panelů a chytře ji distribuovat do domácnosti. Tento komplexní systém uchovává energii získanou ze slunce prostřednictvím fotovoltaických panelů. Uživatel se pak může rozhodnout, co s uchovanou energií udělá. Nejvíce se nabízí, že energii bude využívat k běžnému provozu domácnosti, a tím se významně odpoutá od velkododavatelů elektřiny. Může se ale také chránit před neočekávanými výpadky energie a využívat SaveBOX-HOME jako záložní zdroj. Při tomto využití je v akumulátoru vytvořená požadovaná energetická rezerva pro případ výpadku. Toto jsou dvě krajní varianty použití. Vzhledem k širokým možnostem nastavení si může uživatel sám zvolit ideální program na míru.

fce-1503-00_v9-1

Zejména v létě, kdy jsou podmínky pro čerpání energie z fotovoltaických panelů nejlepší, může dojít k zaplnění akumulátorů. To znamená, že další energie z fotovoltaických panelů, která se průběžně ze slunce získává, by byla nevyužitá. Proto lze SaveBOX-HOME nastavit tak, že tuto přebytečnou energii posílá například do bojleru a slouží k ohřevu vody.

„SaveBOX-HOME vyrábíme a kompletujeme v naší továrně ve Valašském Meziříčí. Do konce pololetí plánujeme dodat našim zákazníkům stovky produktů, do konce roku jsme připraveni v případě větší poptávky dodat až tisíce produktů,“ uvedl k výrobní kapacitě Martin Dorazil, vedoucí vývoje ve společnosti Fitcraft Energy, a dodává: „Naším zákazníkem je majitel rodinného domu, který chce být energeticky soběstačný, věří obnovitelným zdrojům a není mu lhostejná ekologie.“

SaveBOX-HOME je dodáván ve dvou variantách. Pro menší dům s běžnou spotřebou do 3,5MWh za rok je vhodná verze s kapacitou pro uloženou energii 4,5 kVAh. Pro velké a energeticky náročné domy, se spotřebou nad 5,5MWh, existuje SaveBOX-HOME s kapacitou pro uloženou energii 7,5 kVAh. V letních měsících dokáží jednotky pokrýt celodenní spotřeby domů.

Schéma instalace
Schéma instalace

Obě verze se vzhledově jinak neliší. Liší se jen počtem akumulátorů uvnitř těla. SaveBOX-HOME rozhodně není žádná nevzhledná a hlučná strojovna. Jedná se o závěsný box s nadčasovým designem, takže může zdobit zeď i na viditelném místě. SaveBOX-HOME může být připojený k internetu, tudíž lze kontrolovat parametry z provozu kdykoliv online. Box je vybaven i technologií NFC, takže komunikuje i se stejně vybavenými telefony.

Běžně udávaná životnost LiFePO4 akumulátorů je 4000 nabíjecích cyklů, tedy při běžném denním používání zhruba 10 let. Po této době SaveBOX-HOME nepřestane fungovat, jen se postupně začne snižovat kapacita akumulátorů. Standardní záruku udává výrobce na 5 let, ale lze ji prodloužit na celou dobu životnosti akumulátorů. Na SaveBOX-HOME lze v případě splnění podmínek získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Schéma toku elektrické energie
Schéma toku elektrické energie

Od začátku roku 2016 je spuštěn dotační titul Nová zelená úsporám, který obsahuje jednorázovou podporu pro fotovoltaické výrobny elektrické energie umístěné na rodinných domech s akumulací energie v akumulátorech (titul C3.5 a C3.6). Jednotky SaveBOX-HOME jsou se správnou fotovoltaickou elektrárnou optimálně dimenzovány pro oba dotační tituly. Pro elektrárnu s menší variantou jednotky lze získat jednorázovou dotaci 70 000 Kč, pro větší jednotku až 100 000 Kč.

Cena SaveBOX-HOME 4,5 se pohybuje kolem 149.000 Kč bez DPH (15%). Cena neobsahuje fotovoltaiku na střechu. Cena SaveBOX-HOME 7,5 se pohybuje kolem 194.000 Kč bez DPH (15%). Cena rovněž nezahrnuje fotovoltaiku na střechu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ