Jablotron a CZ.NIC připravují vlastní systém chytré domácnosti

1

Správce české národní domény CZ.NIC, a nově i bezpečnostního projektu Turris, a známý výrobce zabezpečovacích systémů Jablotron, se dohodly na společném projektu IQ domácnosti.

Základem společné aktivity je chytrý router Turris, který je součástí stejnojmenného bezpečnostního projektu, který od roku 2014 pomáhá svým majitelům s provozováním a ochranou jejich domácí sítě.

Spolupráce probíhá jak na vývoji jednotlivých prvků, tak při zkoumání možných reálných aplikací. Firmy hodlají v rámci první etapy společného projektu získat stovku aktivních účastníků s výzvou, aby navrhli služby a schémata zapojení.

První fáze spolupráce začala v červenci 2015 a potrvá do konce září. Jablotron pak do projektu investuje několik miliónů korun.

Důvody zahájení spolupráce přibližuje Alan Fabik, který má na starost nové projekty: „záměrem je přinést našim zákazníkům další výrobky a služby, které jim usnadní život. Naší výhodou je navíc to, že všechny naše systémy jsou certifikované a instalované profesionály. Tím dokážeme zajistit bezproblémový chod a ochranu před napadením. Díky znalostem a zkušenostem odborníků ze sdružení CZ.NIC budeme schopni garantovat i ochranu před útoky z Internetu.“

Projekt Turris vznikl v roce 2013 a kromě funkcí běžného domácího routeru umí mimo jiné analyzovat provoz mezi internetem a domácí sítí a identifikovat podezřelé datové toky. K polovině roku 2015 bylo do projektu zapojeno přes tisíc uživatelů z České republiky i ze zahraničí. V následujících měsících rozšíří tuto skupinu uživatelů dalších tisíc zájemců o účast v projektu IQ domácnosti, kteří budou moci využívat router verze 1.1.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ