Jak se liší ovládání IQ bydlení od toho běžného

Na jednu stranu neliší, protože i tady jdou běžné funkce ovládat „normálně“, např. zapnout světlo. Na druhou stranu na to můžete jít zcela jinak a způsobů je hned několik.

Běžný vypínač na světlo, stmívací vypínač, dotykový vypínač či dokonce vypínač s nějakými gesty. Nebo také sekční vypínač světla, nebo zapnutí světel v celém přízemí. Vše je v chytrém domě možné a závisí to jen na tom co si přejete udělat a také přes jaké ovládání si to přejete udělat. Možností je hodně, jejich přeprogramování bývá snadné a něco „přestavět“ nemusí být tak velký problém, protože správný návrh je flexibilní.

Ovládání a obsluha chytrého bydlení je přes dotykové displeje stejnou hračkou, jako když si přes dálkový ovladač zapnete televizor. Jak ale bylo řečeno, musí to být uděláno správně, protože „čeho je moc, toho je příliš“, jak říká klasik. A právě tady bývá největší úskalí. Pokud se v ovládání budete ztrácet, je třeba ho upravit. Nedejte na prodejce, sedněte si do ukázkové místnosti a nejprve si všechno vyzkoušejte. Nebo si nechte dát přístup ke zkušební aplikaci dostupné přes webové rozhraní (ideální je když vidíte až do zkušební místnosti…) a nechte si ji dát i do mobilu. Kdo tohle neumí, jako by nebyl, ale bavíme se pochopitelně o kompletních systémech, nikoli levných, či velice levných řešeních.

Dbejte na svůj styl a nenechte se nutit do něčeho, co vám nesedí. Pokud nechcete dotykové ovladače světel, prostě je odmítněte a spolehněte se na vyzkoušenou klasiku doplněnou třeba o ovládání přes mobil. Na tom rozhodně není nic špatného. IQ bydlení má pomoci, nikoli obtěžovat…

U chytrého bydlení pak s výhodou využijete i věcí, které třeba znáte z hotelu, tzv. odchodové (příchodové) tlačítko, což může být jednak klasický vypínač, jednak třeba čtečka nějaké čipové karty. Na jednu operaci pak IQ dům provede řadu úkonů, takže se nemusíte bát, že byste někde nechali téct vodu, puštěný plyn, nebo dokořán otevřené okno.

Jak vidíte, IQ domácnost se dá ovládat hned několika způsoby, ale v praxi vždy záleží na tom, jaký hodláte preferovat, resp. po jaké kombinaci sáhnete. Jednak jsou tu běžné a dotykové vypínače, jednak klasické klávesnice a dotykové LCD panely. Možná je obsluha přes aplikaci v mobilu či tabletu a u některých systémů už i z čtečky elektronických knih a přes speciální aplikaci v televizoru. A samozřejmě přes internet, resp. přes webové rozhraní. Někdy se ale také může hodit staré dobré odeslání kódu via SMS či nějaké to hlasové hlášení. Poslední dvě řešení najdete nejen u levných a jednoduchých systémů, ale často i u specializovaných věciček typu spínaná zásuvka s mikrofonem a SIM kartou, atd.

Pokud chcete používat v aplikaci v televizoru, což dnes umí málokdo, s výhodou můžete – u kompatibilní TV – využít funkce rozdělení obrazu a tak sledovat například kameru u vjezdové brány a přitom se zároveň na dívat nějaký pořad. Vyspělé monitorovací systémy toho samozřejmě umí nesrovnatelně více, ale o ty tu nejde. Bavíme se o ovládání a obsluze chytré domácnosti dostupné všem. A ještě poznámka k tomu, co výrobci IQ domácnosti někdy označují za „ovládání přes televizor“. Narazíte totiž i na to, že nejde o aplikaci pro chytrou část TV, nýbrž jen o nějakou napojenou krabičku, která televizor následně používá jen jako videovýstup…