Jaká je chytrá sada Rádio a Hudba ve vypínači?

3

Chytré instalace přinášejí spoustu zajímavých možností při stavbě nebo rekonstrukci domu. Jednou z takových je i sada s názvem Radio a hudba ve vypínači. Krabička, se kterou dostanete online rádio včetně reproduktorů třeba do koupelny nebo, aniž by zabíralo nějak moc místa.

Balení a jeho obsah

V designově docela dobře provedené krabičce najdete samotné rádio se dvěma jednopásmovými 2” reproduktory v bílém plastovém bloku. Ten můžete namontovat do zdi nebo na ni, pokud už nechcete doma nic bourat.

Dále je v balení několik kabelů, přičemž dva jsou síťové. Tady musím výrobce pochválit za chytré vylepšení síťového konektoru, kdy k obvyklé pacce, kterou musíte zmáčknout, abyste kabel odpojili, přidal packu druhou, díky níž tu první zmáčknete mnohem snadněji.

V balení nechybí ani trafo s napájecím kabelem a obsah balení uzavírá malý dálkový ovladač.

Rádio samotné se jmenuje Lara, pro jednoduchost budu v recenzi používat tento název, i když se sada jmenuje jinak.

Montáž a zprovoznění

Zapojení je poměrně jednoduché a s obrázkovým návodem je zvládne každý. Jen mě zarazilo, na na obrázku jsou přehozené pozice pro konektory LAN a PoE.

Jeden kabel propojí modul rádia s trafem, druhým spojíte router a trafo. To pochopitelně musí přijít do zásuvky, aby systém ožil.

Z důvodu potřeby kabeláže je Lara spíše určena do fáze stavby, nebo rekonstrukce. Ve starším domě těžko protáhnete kabely až někam k routeru tak, aby nepřekážely a nekazily dojem. Bezdrátové řešení by mohlo být zajímavější, ale mohlo by mít problémy s příjmem signálu, nehledě na omezenou rychlost přenosu dat. Proto jsou kabely rozumnější volba, i když to přináší výše uvedené “komplikace”.

Ani samotné nastavování není složité. Rádio si samo vytáhne údaje o připojení, dostane IP adresu a prakticky hned může hrát. Má totiž přímo z výroby v databázi 40 stanic.

Abyste se nemuseli trápit s nastavováním na malém barevném displeji, můžete si táhnout aplikaci pro Windows nebo počítače od Apple. V ní můžete upravovat seznam rádií a spravovat na dálku všechny Lara, které se v síti nacházejí. To mi přijde jako velmi užitečné například do veřejných prostor nebo třeba welness či fitness center, kde může rádio sloužit jako kulisa.

Ovládání

Displej není dotykový, při jeho malých rozměrech by to ani nemělo smysl. K ovládání se používají senzorová tlačítka rozmístěná okolo displeje. Aby jich nebylo mnoho, má každé dvojí funkci, kdy se jedna spouští krátkým a druhá zase dlouhým stiskem. Funguje to perfektně a absence mechanických tlačítek eliminuje možnost mechanické poruchy.

Jak to hraje?

Zkušenější už budou vědět z předchozích řádků, že zvuková soustava je tvořena jednopásmovými reproduktory. Tomu odpovídá i zvuk, který je vhodný pro mluvené slovo nebo pro ty, kteří od poslechu hudby nevyžadují nějaký extra zážitek.

Do kompaktního provedení se ani větší reproduktory vejít nemohou a po pravdě, kdo je trošku audifil, určitě by zařízení jako Lara ani nehledal. Alternativně můžete použít i stropní reproduktory s průměrem 5”, které jsou ale také pouze jednopásmové.

Hlasitost systému je ucházející.

Limity

Lara samotná přehrává pouze online rádia. Obsahuje ale i vstup pro klasický 3,5 mm jack, takže k sestavě můžete připojit třeba mobil nebo mp3 přehrávač. Konektor je ve spodní části krabičky rádia a trošku mi není jasné, jak by třeba připojený telefon někde visel.

Protože se jedná o sítově zařízení, docela mě zamrzela nějaká podpora DLNA a určitě by bylo fajn, kdyby se v budoucnu v zařízení objevila. Výrobce sice na webu uvádí, že Lara umí přehrávat hudbu z NAS, takovou možnost jsem ani v krabičce, ani v aplikaci nenašel.
Myslím, že díky možnosti aktualizovat firma přes aplikaci by to nemusel být až takový problém a pokud již možnost existuje, určitě by měla být lépe nalezitelná.

To samé platí pro streamovací aplikace. Třeba podpora Spotify by byla naprosto skvělá.

Dálkový ovladač je fajn, není ale podsvícený, a tak se musíte naučit, co které tlačítko dělá. Piktogramy u nich jsou totiž udělané tmavou barvou, ovladač je černý a dost často na prvky neuvidíte. Možná je to jen otázka času, než se s ovladačem naučíte pracovat, aniž byste se na tlačítka museli dívat.

Verdikt

Chytrá sada Rádio a Hudba ve vypínači je povedený nápad s dobrým konstrukčním provedením. Mrzí mě omezení na rádia, protože nejsem jejich fanoušek a rád si svoji hudbu vybírám sám.

Pro:

  • kvalitní konstrukce
  • chytré detaily
  • snadné ovládání

Proti:

  • chybí podpora DLNA

3 KOMENTÁŘE

  1. Sadu jsem si koupila, že si ji dám do koupelny. S instalací jsem měla menší problém, ale brácha mi pomohl.
    Z jeho úsudku je to prý dobrý set, pro začátek s chytrými produkty. Mám ho už rok a funguje furt dobře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ