Na dobré cestě z ovladačového pekla

1

S přibývajícím počtem kanálů a funkcí u televizorů a dalších spotřebičů bobtnají postupně i ovladače. Přibývá tlačítek, rostou rozměry. Každý, kdo má doma trošku chytřejší televizor ví, o čem je řeč. V záplavě tlačítek je veškerá orientace těžká. Tohle všechno si vynásobte počtem přístrojů, které doma máte, přidejte volitelný faktor “děti” a ovladačové peklo je na světě. Jak z toho ven? Možnou cestu ukazuje produkt s nepříliš nápaditým názvem Jeden ovladač za všechny.

22-t2

 

Velmi potěšující je, že pochází z našich končin, konkrétně z produkce značky Elko EP. A co vlastně dělá? Jednoduchou kombinací hardware a software nahradí několik ovladačů a přesune jejich funkce do zařízení, které má většina z nás dnes pravidelně po ruce. Do chytrého telefonu. Případně tabletu, chcete-li.

Jeden ovladač za všechny, zapadající pod  firemní značku iNELS, tvoří Chytrá krabička s označením eLAN-IR-003 a 3 kusy IR vysílače. Software část pak tvoří aplikace pro iOS nebo Android.

Teď už určitě tušíte, jak to funguje.

Jak to tedy je?

Do krabičky, která je napájená standardním 12V adaptérem nebo alternativně USB konektorem, připojíte sítový kabel a také infračervené vysílače. Ty “naučíte” přijímat signály, které běžně distribuuje váš klasický ovladač a spárujete se s virtuálními tlačítky v aplikaci.

Nemusíte se omezit pouze na TV nebo DVD přehrávač, krabička si poradí s prakticky s čímkoliv, co má IR senzor. Spárovat můžete Blue Ray přehrávač, zesilovač, set top box, satelitní přijímač, klimatizaci nebo projektor.

IR Vysílače spojené s krabičkou kabelem musíte poté nenápadně ukrýt tak, aby byly v přímém dohledu zařízení, které mají ovládat. Pokud jste minimalisté, může to pro vás znamenat problém.

To hlavní, co ale  musíte vyřešit, je přivést kabel s internetovou konektivitou ke krabičce. to může pro někoho znamenat i neřešitelný problém.

A co software?

Musím se přiznat, že samotné párování mi dalo trošku zabrat, ale jako obvykle se ukázalo, že problém byl spíše mezi židlí a klávesnicí, než kdekoliv jinde.

Za nepřehledný považuji design aplikace, který nehledí na designová pravidla nebo doporučení dané operačním systémem vše ale napraví papírový návod. Hlavní menu vyvedené dle aktuálíních trendů v podobě takzvaného hamburgeru je ukryto vedle nápisu iNELS velmi důkladně.

Software

Místy narazíte na názvovou nekonzistenci, kdy se například o infra kabelu píše jako LED 1, ale i s tímto si poradíte.

Celkově ale aplikace pro Anroid vypadá na první pohled hodně zastarale, což je určitě škoda a modernější vzhled by byl více v souladu se zaměřením soupravy.

Pro některé ovladače, jako je třeba TV, se ovládací prvky shodují velmi přesně s tím, co máte nejspíše na svém ovladači doma. Naprosto nepochopitelně chybí pouze pro volbu Zdroje vysílání, takže pokud jste zvyklí si  TV přepínat obraz z DVD, Blue Ray nebo třeba NAS, s aplikací neuspěje. Můžete pouze obětovat jiné tlačítko. Naštěstí nejde nejspíše o nic, co by se nedalo vyřešit aktualizací aplikace na straně výrobce.

Jakmile párování dokončíte, funguje vše, jak má a díky připojení přes domácí wifi se zbavíte velké nepříjemnosti spojené s IR ovladači. Na ovládaný přístroj už nemusíte vidět. Skvělá věc, pokud vám děti moc zesílí televizi, nebo ji prostě chcete vypnout. Šikovnější uživatelé si mohou dokonce nastavit siť tak, aby zařízení mohli ovládat odkudkoliv.

Největší vychytávka

Jednoznačně nejlepší funkcí aplikace jsou ale komba. Nejenom, že lze zapnout současně více zařízení, můžete si totiž nastavit celé sekvence událostí, které spustíte jedním tlačítkem. Třeba zapnout TV, přepnout na kanál č. 3 a nastavit hlasitost na určitou úroveň a k tomu zapnout připojený hifi systém a upravit na něm hlasitost.

Této skvělé funkci výrobce říká Scény, resp. Scény s časovým zpožděním. Opět mi to přijde jako marketingově nedotažené pojmenování, které asi lépe funguje v angličtině.

Jsou nějaká omezení?

Aplikace pojme maximálně 100 různých povelů.  Uvádím to pouze pro formu, myslím, že jde o dostatečnou kapacitu. Dosah IR je standardně do osmi metrů a musíte se držet v určitém úhlu, na což musíte myslet při výběru umístění a následné instalaci.

Stojí za to?

Jakmile výrobce doplní chybějící virtuální tlačítko pro volbu zdroje u TV, je sada jeden ovladač za všechny díky velmi příznivé ceně rozhodně zajímavou volbou pro ty, kteří se už nechtějí trápit s ovladači. Pokud si navíc nastavíte síť tak, že do ní dokážete přes aplikaci přistupovat i zvenku, může se sada velmi hodit při odjezdu na dovolenou. Umožní vám totiž simulovat v bytě nebo domě provoz a může tak odradit lupiče. Plusové body přidávám i za český původ.

Pro:

  • Scény s chytrými předvolbami
  • Dobrá cena
  • Kvalitní provedení

Proti:

  • Pro někoho závislost na kabelu
  • Místy nepřehledný design aplikace
PŘEHLED RECENZE
Známka serveru InteligentníDomácnost.cz
Sdílejte
Předchozí článekNapsali jinde: Zkusili jsme Sigfox, síť pro internet věcí
Další článekCzech IoT Summit 2016
Bloger a fanda do elektronických hraček píše blog Geek Life a občasník z online marketingu na adrese zdenekdvorak.cz. Baví ho návody a testy všeho druhu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ