Návod na prodloužení životnosti projektoru a projektorové lampy

0

Projektory se dostaly ze školních tříd, firemních zasedaček nebo kin až do klasických domácností. Nabízejí nevídaný divácký požitek, který si lidé dopřávají také v pohodlí svých obýváků. Je to dáno hlavně cenovou dostupností projektorů. Přestože je projektor relativně nenáročné zařízení, potřebuje alespoň základní péči. Se správnou pozorností bude přinášet divácké zážitky po dlouhou dobu.

Lámete si hlavu nad tím, jak prodloužit životnost projektoru a projektorové lampy? Pak vám jistě přijde vhod náš praktický návod.

Nepodceňujte informace od výrobce

S každým novým projektorem dostanete také návod na jeho použití. Obsahuje důležité informace, které se vám jako uživateli projektoru jistě budou hodit. Najdete v něm návod na instalaci a zprovoznění projektoru, ale také rady, jak o svůj projektor pečovat tak, aby bez potíží fungoval co nejdéle.

V manuálu dohledáte i návod na čištění či výměnu vzduchových filtrů nebo praktické informace o lampě a její výměně.

Návod zpravidla obsahuje také doporučení týkající se fyzického umístění projektoru. V těsném okolí každého projektoru by měl být dostatečný volný prostor, aby kolem přístroje mohl proudit vzduch a byl tak adekvátně chlazen. Na tuto informaci výrobci v manuálech projektorů upozorňují. Stejně tak na to, že kvůli životnosti projektoru a lampy se vyplatí eliminovat teplotní výkyvy.

Co projektoru škodí?

Pokud projektor vystavíte žáru letního slunce nebo necháte venku v autě v extrémních mrazech, neprospějete mu tím.

Stejně jako projektoru škodí teplotní šoky, jeho životnost snižuje i prach nebo kouř. Projektor provozovaný v prašném a zakouřeném prostředí je natolik zatěžovaný, že nemůže dosáhnout své maximální životnosti.

Prach a kouř jsou nežádoucí

Citlivé součástky projektoru ohrožuje zejména prach, v kuřáckých provozech také kouř.

Projektor vyžaduje neustále chlazení. To se uskutečňuje prostřednictvím cirkulace vzduchu. Vzduch však obsahuje také drobné prachové částice a jiné nečistoty, které se usazují na jednotlivých prvcích projektoru. Mohou být příčinou přehřívání a následných poruch projektoru.

Aby projektor sloužil co nejdelší dobu, je vhodné eliminovat podíl nečistot ve vzduchu pravidelným úklidem. Ani nejdůkladnější úklid však nezabrání usazování prachu uvnitř projektoru. Proto je vhodné čas od času projektor od prachu očistit zevnitř.

Běžná údržba projektoru sestává z čištění vzduchových filtrů, skříně projektoru a čištění čočky. Detailní návod jak na to najdete v článku Správná péče o projektor na webu Projektory-lampy.cz.

3 kroky k prodloužení životnosti projektoru

1.    Zaprvé – než projektor spustíte

Před prvním spuštěním nového projektoru si důkladně prostudujte manuál od výrobce.

Věnujte pozornost umístění projektoru. Projektor by měl být umístěný tak, aby kolem sebe měl dost místa pro proudění vzduchu. Mezi ventilační mřížkou a zdí či jinou překážkou by mělo být alespoň 50 cm volného prostoru.

2.    Zadruhé – provoz projektoru

Pokud s projektorem manipulujete, dělejte to s nejvyšší mírou opatrnosti. Součástky projektoru jsou náchylné na otřesy, stejně tak i výkyvy teplot.

Za všech okolností dbejte na dostatečné chlazení lampy. I po vypnutí projektoru ponechte přístroj v elektrické zásuvce, aby mohla být lampa dochlazena.

3.    Zatřetí – čištění projektoru

Čas od času vyčistěte skříň projektoru, vzduchové filtry a čočku od prachu.

Čištění a údržbu projektoru, tzv. profylaxi, můžete svěřit i do rukou odborníků. Ve specializovaných servisech s profylaxí projektoru profesionálně pomohou.

Myslete na lampu projektoru

Lampa je srdcem každého projektoru a také většinou jeho nejdražší součástí. Dříve či později bude třeba původní lampu projektoru nahradit za novou. Aby to bylo spíš později než dříve, vyplatí se držet několika osvědčených rad, které zobrazuje infografika (10 tipů pro delší životnost projektorové lampy).

infografika-10-tipu-pro-delsi-zivotnost-lampy

Lampu kupte ve specializovaném obchodě

Pro nejlepší kvalitu obrazu, spolehlivost a životnost lampy se vyplatí pořídit originální lampový modul. Dobrou alternativou bývá i generický modul, který obsahuje velmi kvalitní výbojku, ale je levnější. Tam, kde není kvalita projekce a spolehlivost lampy prioritou, může postačit i kompatibilní modul, který většinou obsahuje neznačkovou výbojku.

Zkušenější zákaznicí také často z finančních důvodů volí výměnu samotné výbojky bez modulu. Určitě se nepokoušejte nahradit projektorovou lampu nějakou jinou žárovkou určenou k jinému účelu. Nejste-li opravdu ostřílený kutil, problémy spojené s transformací napájení, dostatečným chlazením lampy a nasměrováním světelného toku výbojky do optické cesty projektoru pravděpodobně uspokojivě nevyřešíte.

Náhradní lampu do projektoru kupte raději u ověřených prodejců. Navštivte specializovaný obchod Projektory-lampy.cz. Koupíte zde náhradní lampy v několika variantách a všech značek, například BenQ, Acer či Epson.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ