Proč mít doma univerzální přijímač Noxon A560+?

0

Vstupní předpoklady: k příjmu FM vysílačů mám dost vyhraněný postoj, jak z profesionální praxe, tak ze subjektivních pocitů při poslechu. Zkrátka v rámci  závodů v poslechové hlasitosti  přijímaných stanic se jejich reprodukce  dostala na takovou úroveň, že musíte na kvalitu buď rezignovat, nebo mít trvalou poruchu sluchu.

Proto jsem kdysi vzal s povděkem  na vědomí možnost příjmu internetových rádií a FM přijímače, kromě tranzistoráku a autorádia  vynechal ze svých reprodukčních přístrojů. Nástup DAB rádií jsem vzhledem k jejich výlučnosti a rozpačitému přístupu k pokusnému vysílání  v ČR před deseti lety programově ignoroval.

Nicméně svět jde dál. V rámci udržení si alespoň nějaké orientace jsem uvítal možnost vyzkoušet přijímač NOXON 560+. Příjemné je, že rozměrově je to standardní komponentní přístroj s  šířkou 430 mm a harmonicky zapadne k domácím stereofonním přístrojům. Přijímač  je určen pro  příjem FM vysílačů v pásmu CCIR, DAB stanic, internetových rádií a umí streamovat hudbu z vašeho síťového úložiště nebo USB pamětí.

noxon_a560_front

Pro příjem a spolupráci s domácím stereofonním zařízením postačí pouze nainstalovat na zadní stěnu přijímače tři antény – teleskopickou pro FM a DAB příjem WiFi pro komunikaci s domácí sítí a menší Bluetooth anténu pro spojení s domácími bezdrátovými reprodukčními systémy.

noxone_a560_back

„Kabelově“ se přijímač připojuje k Ethernet síti, stereofonním linkovým výstupem k reprodukčnímu zařízení a pokud chcete obejít interní DA převodník a využít digitální vstup zesilovače nebo externí DA převodník, jsou k dispozici digitální výstupy optický (Toslink) a koaxiální (SPDIF).

Ovládání je na čelním panelu jedním vícefunkčním knoflíkem a indikace je na barevném 80mm displeji.  Stiskem knoflíku potvrzuje zvolenou funkci a bočním tlačítkem ji rušíte nebo se vracíte o krok zpět – jednoduché a pohodlné.  Stejně snadno funguje dálkové ovládání, mimochodem dálkový ovladač má broušený kovový panel. Kromě toho je možné přijímač ovládat prostřednictvím domácí WiFi sítě z mobilu nebo tabletu. V tuto chvíli je na Apple Storu k dispozici pouze univerzální aplikace Noxon Remote, nicméně plně funkční!

U podobných přístrojů jsou dobré příjmové vlastnosti skoro samozřejmostí.  Daleko důležitější a pro bezproblémové užívání je podstatné   spolehlivé a stabilní ovládání jednotlivých funkcí. A to je vlastně část, kterou jsem byl mimořádně příjemně  překvapen. Ovládání každého nového přístroje bývá zpočátku dost chaotické. Jako obvykle je nutné všechny funkce  vyzkoušet a  až v případě bezradnosti číst návody k obsluze. Tím máte možnost  spolehlivě se přesvědčit o slabinách zařízení, a to případně jednou provždy zatratit. Noxon A560+ pro mě podle těchto postupů žádné slabiny nemá! Nepodařilo se mu při laborování zamrznout, pokusničení úspěšně odolával  a vždy se stalo to, co jsem očekával. Všechno je jednoduché, přímočaré a především spolehlivé. Ukládání stanic je u řady konkurenčních   přístrojů a firem různé a někdy dost pomatené. U Noxon A560+ jen podržíte déle tlačítko s číslem předvolby! A je jedno, jestli je to na dálkovém ovladači, tabletu nebo mobilním telefonu.   Stejně „složitě“ se přepisují uložené stanice v předvolbách.

Pochopitelně není všechno úplně dokonalé. Streamované High Resolution soubory jsou pro spolehlivý převod limitovány vzorkovacím kmitočtem 96 kHz a tak by měly být uspořádány i v adresářích. Zkrátka s vyšším vzorkovacím kmitočtem si přijímač neví rady. Na druhou stranu pro náročnou High Resolution reprodukci jsou používána zařízení z výrazně vyšších cenových hladin.

A jak to hraje? Pochopitelně přijímač chytá jen to, co a jak kvalitně se vysílá! Takže FM příjem je spolehlivý a použitelný a je přesně takový jaký si ho pamatuji.  Zkrátka ony „war“ vysílací procesory na přijímací straně nevynulujete. U DAB je to příjemnější,  procesory jsou používány jen na výstupu ze studií jako „ochrana pro jistotu“.  Přijímač má v názvu „+“, to znamená, že je schopen přijímat kódování  DAB+,  kompresi AAC a možné kódování SBR (Spectral Band Replication), subjektivně hodně dobré přenosové předpoklady.   A tak dynamika  a spektrum  reprodukovaného signálu jsou blízké originálu. V každém případě ve výborně poslouchatelné kvalitě. Stejné je to s internetovými rádii. A jsou dokonce už takové stanice, které vysílají s datovým tokem 320 kB (Linn Jazz, Canal Jazz, Audiophile Jazz), a na ty FM vysílání už nemá ani omylem, zkrátka je možné je poslouchat   bez výhrad. Pár jazzových stanic jsem si uložil do předvoleb a je vystaráno. Už je to na kvalitní soustředěný  poslech, nejen jako zvuková kulisa. Při hodnocení poslechu nezapomínejte, že přijímač je pouze část přenosového řetězce a zásadní vliv na reprodukci má to, co se vysílá. Například Český rozhlas vysílá z archívu záznamy s datovým tokem 256 kB.

Reprodukční kvalitu přijímače je možné objektivněji posoudit při streamování známých záznamů z USB paměti nebo domácí sítě. Tady jsme minimálně na úrovni klasické CD kvality. Nezkreslené spektrum, zachovaná dynamika, skvělá lokalizace. Zkrátka v dané cenové hladině vynikající!

Ovládací software je rychlý a spolehlivý, když si zaplníte předvolby oblíbenými stanicemi, je Noxon A560+ hodně přátelské zařízení. Když si surfuju na iPadu, mám dvěma dotyky přepnutou požadovanou stanici a je jedno jestli DAB, FM nebo net. Zkrátka Noxon A560+ je doopravdy User Friendly a je pohodlné s ním žít!

+ Výborná reprodukce, jednoduché a stabilní ovládání

+ Velké množství kvalitních stanic v každém žánru – každý si vybere ten svůj oblíbený

+ Všechny stanice jsou k poslechu zdarma, bez jakýchkoliv poplatků!

– snad jen omezení reprodukce z externích zdrojů na fs do 96 kHz

 Univerzální přijímač Noxon A560+
 Výstupy Stereofonní linkový-cinch

Digitální koaxiální SPDIF

Digitální optický TOS-link

Vstup Ethernet, RJ45-10/100  Mb/sec

WiFi IEEE 802.11b/g/n, IEEE 802.3,

IEEE-802.3u, USB 2.0

 Rozměry š x v x h /hmotnost 430 x 68 x 303 mm/3,8 kg
 Cena 7.990,- Kč s DPH

 

Ovládání přijímače pomocí aplikace pro iPhone nebo iPad (Android bude pravděpodobně podobný)

  1. Zapnutý  přijímač Noxon A560+ musí být připojen k domácí WiFi síti standardním postupem (jinak by nehrála internetová rádia).
  2. Mobil nebo tablet musí být připojen na stejné WiFi síti jako přijímač!
  3. Do mobilu iPhone nebo tabletu iPad stáhněte z Apple Store aplikaci „Noxon Remote“
  4. Spusťte aplikaci „Noxon Remote“,
  5. Na tabletu se v pravé polovině displeje nahoře objeví typové označení „Noxon A560+“, pokud ne, stiskněte na displeji vlevo nahoře zatočenou šipku a označení se po chvíli  objeví. (Když aktivujete tablet a přijímač je již zapojen může se v aplikaci objevit nápis Rescan, dotykem jej potvrďte a přístroje se také propojí).
  6. Dotkněte se nápisu Noxon 560+, tím se propojí tablet s přijímačem. U iPhone je ovládání shodné. Pro ovládání jsou důležité dva symboly. Ikonou „Rádio (symbol tranzistoráku)“ se přepíná příjem FM, DAB, Internet nebo domácí síť. Ikonou „nastavení (zubaté kolo)“ se ovládají další funkce- vypnutí, časovač, ekvalizér a upgrade firmware přijímače,
  7. Ikona „Browse“ je vyhledávač dostupných stanic, požadované stanice se dotknete a během krátké chvilky začne hrát, objeví se její označení a případně logo
  8. Ikona „čtyř vodorovných čárek pod sebou“ označuje předvolby. Přijímanou stanici uložíte tak, že na řádce požadované předvolby podržíte prst a hrající stanice se uloží. Pokud potřebujete předvolbu přepsat postupujete stejně. Předvolby jsou zvlášť pro FM, DAB a internetový příjem.
  9. Chcete-li přijímač vypnout, v položce nastavení přesuňte vypínač „Power“ do polohy „off“.
  10. Opětovné zapnutí se po „Rescan“ nebo přihlášení na tabletu nebo mobilu pouze zapnete (viz bod 5.).

Přístroj k testu zapůjčila společnost Antenex s.r.o.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ