První český IoT meetup 4. února 2016 v Praze

1

V Praze v Impact Hubu na Drtinově ulici se 4. února uskutečnila velmi zajímavá akce, která měla za úkol seznámit společnosti a jednotlivce, kteří to myslí vážně s Internetem věcí a budou se v této oblasti angažovat.

Za akcí stáli Jana Friedrichová a Petr Ocásek. Oběma pořadatelům jsme položili několik otázek:

Petře, jaká byla inspirace ke konání této akce?

Cíl byl jasný – dát lidi a firmy z IoT, v tom nejširším významu, dohromady. IoT je o spolupráci strojů, ale na začátku té spolupráce jsou zatím ještě pořád lidi. Chuť zorganizovat něco podobného se sešla ve stejný čas u mne i Jany Friedrichové, takže jsme spojili síly. V obou případech byla za tím osobní motivace.

Mne hrozně moc baví celý svět kolem IoT, to jakým způsobem to decentralizuje moc velkých firem a dává to sílu těm malým a hlavně uživatelům. Myslím, že Steve Jobs si původně nepředstavoval, že pomocí Siri budete ovládat třeba světla od Philips. Za Angelcam mne pak zajímá to, jak našim zákazníkům k videu z jejich bezpečnostní kamery dostat co nejvíce relevantních událostí. Což může být třeba „babičce se špatně dýchá“, „pes utekl že zahrady“ nebo „někdo mi hodil něco do schránky“. Tyto data jsou dnes už jsou schopné české firmy či startupy dodat, nebo na tom pracují. A já bych chtěl o všech podobných firmách, klidně i garážových, vědět.

Jana stejně jako já již několik let podporuje českou startupovou scénu a nyní pracuje se společností SimpleCell Networks, která buduje v ČR mobilní síť pro IoT postavenou na technologii SIGFOX. Také připravuje IoT Launchpad – akcelerátor a inkubátor pro IoT hardware projekty pro B2B. Další akce z této oblasti bude organizovat pravidelně. Kromě pravidelných měsíčních meetupů také hackathony, minikonference, show & tells, či workshopy. Další meetup se bude konat začátkem března, pro více info sledujte www.iotlaunchpad.cz.

Jaké společnosti ji podpořili?

Na super chlebíčky a další dobroty nás pozvali ySoft Ventures, SimpleCell (lokální zastoupení technologie Sigfox) a my z Angelcam. Rádi bychom za podporu poděkovali i Markovi a Kristýně, i týmu z Impact Hubu, ve kterém se akce konala.

Jano, jak jste s akcí samotnou spokojeni?

IoT má obrovský potenciál. Jako všechny technologie, či inovace i tato potřebuje svůj ekosystém. A právě proto jsme se rozhodli dát lidi kolem IoT na jedno místo a vidět, co se tu děje na úrovni začínajících projektů. Vůbec jsme nečekali tak velký zájem. Byl tam zajímavý mix lidí, od úplně začínajících přes ty s funkčním řešením až po zástupce velkých technologických společností. Od všech jsme měli skvělou odezvu a jsme moc rádi, že networkingový meetup splnil svůj účel. Lidé se propojili a možná to byly i počátky dalších business partnerství.

A Petr Ocásek dodává: A co se týče mne, bylo to super! Když jsem se rozhlédl,viděl jsem všude kolem hloučky zapálené do diskuze, do výměny vizitek nebo předvádění „hraček“. Od několika lidí jsem slyšel, že takovou atmosféru nezažili mnoho let. Ve vzduchu bylo cítit takové to pionýrské nadšení, radost z řešení reálných problémů a z možností, které i českým firmám IoT přináší. Takže za mne palec nahoru všem kteří přišli – udělali jste z toho skvělou akci. Díky!

K akci se nám vyjádřil i jeden z účastníků, Radek Bartuška ze společnosti LARX s.r.o, která se zabývá instalacemi systémů pro chytrou domácnost: „Byla to dobrá akce plná energicky naladěných lidí z oblasti IoT. Jak startupů, tak i ‚dinosaurů‘ jako Google, Microsoft a podobně. Byla tam celá česká špička, také mnoho investorů a bylo vyprodáno. Prezentoval jsem tam v angličtině svou firmu LARX vyvíjející aplikace pro Smart Home. Podle mě skvělá platforma a příště určitě pojedeme znovu.“

Organizátoři připravují i podrobnější report z akce, sledujte tuto stránku pro novinky.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ