V minulém týdnu proběhla v Praze konference SMART HOME ve světě Internetu věcí

0

Ve středu 14.9.2016 proběhla v reprezentativních prostorách hotelu Grandior v Praze konference SMART HOME ve světě Internetu věcí, jejímž byl server InteligentníDomácnost.cz mediálním partnerem. Téma internetu věcí v této oblasti přilákalo více než stovku zájemců z řad architektů, projektantů a dalších tvůrců moderního bydlení.

Z úvodu, který se věnoval průzkumu, statistikám i prognózám oblastí Smart Home a Internetu věcí, vyplynuly hlavní argumenty, proč je pro nás internet tak důležitý.  Možná až hořce nás pobavil příměr, kolik smart zařízení připadá na jednoho člověka ve srovnání se zubními kartáčky.

Zatím co v roce 2003 nebyla k internetu připojena téměř žádná zařízení v domácnosti, dnes jsou připojeny více než 3 až 4 zařízení a do roku 2020 se očekává nárůst až na 6 až 7 zařízení na osobu. Připojení nejrůznějších zařízení představuje neustálý tok obrovského množství dat a vedle různých typů sítí vytvářených pro Internet věcí, výrobci představují také vlastní řešení zpracování a přenos těchto informací.

image2

Automobil je snad nejčastějším příkladem aplikace moderních technologií. Neuvěřitelných 100 až 400 senzorů a prvků v automobilu stojí proti absenci automatizace v 90% stávajících budov (tedy mimo ty nové, kde je dnes inteligentní řízení součástí nezbytných požadavků). Jak tedy vyřešit automatizaci u stávajících budov bez nepřiměřených nákladů, neboli jak z obyčejných (hloupých) budov udělat chytré? To je obrovskou výzvou pro dodavatele zejména bezdrátových řešení SmartHome v rámci Internetu věcí.

image1

Jak je na tom odvětví Smart Home právě dnes? Zdroje Berg Insight potvrzují silný nárůst nejen v Severní Americe, ale i v Evropě: za období 2014/2015 se v zemích EU28+2 navýšil počet z 3,3 mil. na 6,6 milionů chytrých domácností s komplexním nebo dílčím řešením. Odborníci odhadují, že ke konci roku 2020 bude v Evropě 44,9 milionů a Severní Americe 46,2 milionů domácností, které budou využívat prvky inteligentních systémů. Významné příležitosti pro růst se očekávají také v Číně a v zemích APAC.

Pořízení chytrého domu je stále méně výsadou movitých lidí a fandů do technologií. „Laik“ se může dostat na rozcestí, co je a není „smart řešení“. V marketech dnes najdeme levné sady neznámých výrobců. Ty jsou spíše „hračkou“ a krátkodobým řešením, nežli skutečnou realizací Chytrého bydlení se zárukou a servisní podporou od renomovaných výrobců/dodavatelů.

Pořizujeme si chytré domy, protože nám přinášejí nejen pohodlí, ale hlavně spolehlivé zabezpečení, úspory energií a vzdálený dohled z chytrého telefonu, tabletu a nyní také z chytrých hodinek. Mohli jsme se „naživo“ přesvědčit, že ke snadnému ovládání přispívá nejen přehledná aplikace uvnitř hodinek, ale i důmyslný funkční design kruhové lunety.

Svět internetu věcí ale dávno překročil práh našich domácností. Na konferenci se probírala témata Smart cities, možnosti využití dotací a dokonce řízení městské hromadné dopravy (na konkrétní ukázce realizovaného projektu ve Zlíně). Velmi přínosný byl zprostředkovaný pohled úředníků a členů expertních komisí na IoT a doporučení, jak se zapojit do projektu a spolupráce v projektech pro vytváření Chytrých měst. Podstatné bylo uvědomit si, že je nezbytné uvažovat nad budoucími projekty komplexně a začínat od pilotních projektů k rozsáhlejším řešením. A právě proto, že si uvědomujeme vliv architektury a stavebnictví, chceme v předstihu informovat ty, kteří stojí u zrodu nových (nebo renovovaných) budov (škol, úřadů, sídlišť…).

Druhý blok konference se zaměřil na představení možností a využití praktických funkcí pro chytré bydlení. Energetický management zaujímá 2. místo mezi nejžádanějšími technologiemi Smart Home. Inteligentní řízení pomáhá k úsporám energií nejen pouhou regulací teploty topných těles, ale právě komplexním řízením všech zdrojů tepla i chlazení, dále také ovládáním osvětlení, spínáním spotřebičů či regulací ohřevu vody v návaznosti na specifické režimy (přítomnost osob v domě, v místnosti, během dne / v noci apod..). S rekuperací (zpětným využitím tepla odváděného z místnosti) dosáhneme ve třídě A+ až 90% účinnosti při nízkých provozních nákladech.

Kombinací inteligence a moderních zařízení můžeme takto snadno získat požadovaný komfort i úspory. Komfort vystihuje nejen pohodlí, ale především optimální, zdravé vnitřní prostředí. To zahrnuje čerstvý vzduch, příjemnou teplotu a také správnou intenzitu a teplotu světla v místnosti. V prezentaci jsme se mohli dozvědět, jak působí barevnost denního světla na aktivitu člověka a jak lze umělé světlo uvnitř místnosti co nejlépe přizpůsobit tomu dennímu. Téma osvětlení doplnily také praktické ukázky možností automatizace nejen stínící techniky na prezentačních panelech v předsálí konference.

Efektivní řešení chytré domácnosti najdeme i v kuchyni. Skrytá komunikace mezi varnou deskou a odsávačem par zajistí správné klima v místnosti při vaření, aniž bychom se o to museli vědomě starat my. Přehled o aktuálních stavech programů pračky, myčky, pečící trouby a možnost vzdáleného ovládání nám značně ulehčí každodenní starosti. Domácí kuchyňské spotřebiče se podílí téměř 15% na prodeji chytrých zařízení.

K chytrému bydlení patří i zábava a ta je spojována nejčastěji s audio/video zařízením v domácnosti. V zábavném historickém průřezu jedné z prezentací jsme mohli sledovat vývoj hudebních nosičů až po dnes nejčastěji využívané streamovací servery, datová úložiště audio, video záznamů, fotografií… a následně jsme se dostali až k nabídce dokonalého zážitku z kombinace obrazu, hudby a snadného ovládání z jedné aplikace ve speciálních prostorách Privátních kinosálů, realizovaných společností BaSys.

Milým zpestřením bylo osobní setkání s architekty ve 3. bloku konference. I jejich pohledy byly různé – jedni byli příjemně překvapeni a ocenili zejména bezdrátové ovládání, snadnou instalaci a design, další apelovali na zdraví, důsledné větrání a racionální zacházení s energiemi, což umožňuje zejména komplexní řešení systému. Perličkou mezi stavbami byl příspěvek o domě krytém zeminou. Velmi rychle byla vyvrácená představa tmavé vlhké kobky a nadchla nás nadčasovost a hravost s jakou doslova splynul s přírodou, třebaže je obklopen a vybaven řadou nejrůznějších moderních technologií.

image_douderova

Základem každého domova je bezpečí. Celosvětově patří zabezpečovací a přístupové systémy s více než 19% podílem na první místo v nejčastěji využívaných technologiích v oblasti Smart Home. Podle průzkumů ze vzorku 508 zájemců o chytré bydlení v ČR, patří zabezpečovací technika a kamery na 2. místo hned po regulaci teploty. Bezpečnost dnes ovšem není jen o systému zabezpečení, ale i přístupu a využívání domu jako takového, o jeho uživatelích a „konektivitě“. Např. systém řízení vstupu do budovy a také do jednotlivých zón je klíčovým faktorem ovlivňujícím bezpečnost osob, majetku a informací.

V posledním bloku měli účastníci konference také možnost se projít virtuálním chytrým domem či shlédnout inspirující řešení „smart space“  – neboli ukázky hotových realizací v nejrůznějších prostorách, například v kancelářích, vzdělávacích institucích, muzeích, zábavných a technologických parcích, kde inteligentní řízení představuje nový rozměr prezentace a přidanou hodnotu pro návštěvníka.

 

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ