V@Box XTi3340: nadějná specialitka s budoucností, ale i s nějakou tou cestou před sebou

1

Malý set-top box je určen – podle verze – pro streamování pozemního, satelitního, případně pozemního i satelitního vysílání do vaší domácí sítě a k jeho následné distribuci na typicky další napojený televizor nebo tablet.

Do zapůjčeného modelu byly zabudovány anténní konektory typu F používané k satelitnímu připojení. Naštěstí pro DVB-T anténu, která byla spolu s DVB-S/S2 součástí XTi3340 dostanete adaptér na tradiční u nás používaný konektor.

Set-top box byl kvalitně zpracován, místo pro CAM modul placeného vysílání však bylo zaslepeno, takže tuto verzi lze použít pouze pro volně šířené kanály na DVB-T/S/S2. Existují ale i další verze, včetně těch, které umí pracovat s kanály placenými, a to i na DVB-C/T2. Celkově bylo v příručce uvedeno devět verzí a nechyběly ani takové, které podporovaly více uživatelů současně (od dvou do čtyřech).

Každá z verzí streameru V@Box má odlišný počet anténních konektorů, které jdou od jednoho až po maximálně tři s tím, že v nejvyšších modelech je jeden vyhrazen pro DVB-T/C, druhý pro DVB-S a třetí pro DVB-S2. To platilo i o zapůjčeném XTi3340 i když lze polemizovat o vhodnosti DVB-S patřícího nízkému rozlišení.

Protože V@Box XTi3340 nemá žádné audio video konektory, tímto způsobem ho nenapojíte! Je určen opravdu pouze pro streamování televizního signálu po domácí síti typu Ethernet (LAN) a do bezdrátového Wi-Fi.

V Box XTi3340 je střízlivého vzhledu a solidního zpracování. Ani po delší době provozu v řádu pěti šesti hodin se příliš nehřeje.

Co nabízí?

Jak už jsme naznačili je tzv. IP streamer určen pro příjem televizních kanálů a jejich následný rozvod po Ethernet (LAN), případně bezdrátovém Wi-Fi, a to na všechna připojená zařízení s IP adresou. V praxi to znamená, že napojené zařízení musí být připojitelné, tedy musí mít buď konektor RJ-45 nebo Wi-Fi. Je tak zcela jedno, zda jde o chytrý televizor, Blu-ray přehrávač, chytrý telefon, tablet, či jiné A/V zařízení s vlastní IP adresou. Opravdu tu nejsou žádné audio-video vstupy či výstupy.

S V@Box XTi3340 můžete…

  • nahrávat pořady,
  • využívat programového průvodce (EPG),
  • přenášet živé televizní či rozhlasové vysílání z DVB-T/C/S/S2 současně na až dvě napojená zařízení (podle výrobce až s rozlišením Full HD, 1 080p, s 3D či také s prostorovým zvukem).

Výhodou je, že streamer distribuuje vysílání do všech místností, bez nutnosti vybavení dodatečnou infrastrukturou. Na různých zařízeních pak můžete sledovat různé kanály.

V Box je postaven na linuxovém základě, vysílání je možné sledovat prostřednictvím aplikace na mobilním zařízení nebo (podle výrobce) na jakémkoli UPnP zařízení. Přenáší se tzv. Transport Stream (TS), titulky i informace jdou z EPG.

Podrobná specifikace V Boxu je u výrobce zde.

V Box XTi3340 – schéma.

Na čem jsme testovali

Je třeba zmínit pár zapůjčených zařízení, které jsem využil pro test, aby bylo jasnější s čím si V Box rozuměl.

  • Síťová infrastruktura byla založena na dlouhodobě zapůjčeném a opravdu výtečném gigabitovém Wi-Fi směrovači (routeru) Netgear R7000 Nighthawk (RJ-45, 4x Gb LAN rozhraní + WAN, USB 3.0, USB 2.0) schopným současné práce s dvojím Wi-Fi pásmem (2,4 a 5 GHz) a nejnovějším standardem „ac“. Exceluje zvláště na 5 GHz, takže pokud máte odpovídající zařízení, či si je chcete pořizovat, vřele doporučuji.
  • Dále to byl mobilní telefon (telefono-tablet, phablet, phoblet) LG Flex, jehož Wi-Fi 802.11 n/ac pracuje v pásmech 2,4 i 5 GHz, což právě výše zmiňovaný směrovač umí perfektně využít a zvláště v druhém pásmu exceluje! LG Flex jsem nakonec nastavil preferenci 5 GHz pásma, což se ukázalo jako Šťastné řešení.
  • Využil jsem i na krátký test zapůjčený klasický tablet Acer Iconia One 8, který je rozhodně solidní a jelikož je také levný, pracuje s Wi-Fi 802.11b/g/n pouze v pásmu 2,4 GHz, což se neukázalo pro příjem jako příliš ideální.

Vše jsem zkoušel (a instaloval) s mým ultrabookem Acer Aspire S3 v základní verzi, tj. s procesorem  Intel Core i3-3217U, 1,8 GHz, 4 GB RAM, Windows 8.1.

Instalaci na Windows 8 lze nejlépe provést rovnou přes „síťové okolí“, kde se V Box objeví jako další položka.

Co potřebujete k instalaci

Především vědět (uvědomit si) co vlastně máte. Označování produktů není právě silnou stránkou výrobce stejně jako příprava příruček. Na zapůjčeném kusu bylo vedle sebe napsáno „XTi3340“ a na druhé nálepce „Model: 3330-2/3340-2“, což znamená různá zařízení a různé možnosti. Podobný zmatek panoval v příručce a na webu a týkal se i počtu a označení anténních vstupů. Jednou byl zapůjčený model jen se satelitem, po druhé s DVB-T a potřetí s kombinací, což se nakonec ukázalo správné. Na zadní straně boxu pak vidíte pouze označení RF 1, RF 2, RF 3 bez jakéhokoliv upřesnění, pro co je ten který svod určen. Vyznat se v tom bude pro zákazníka (a montážníka) náročné. Včetně profesionála, pokud to bude instalovat poprvé a nejspíše i podruhé.

Pro instalaci potřebujete zajistit nejprve fyzické podmínky, tj. mít Wi-Fi router propojen kabelem s V@Boxem a ten zase musí být blízko anténních svodů. Vyřešit to nemusí být vždy triviální.

Ve stručné instalační příručce se pak praví, že je třeba zasunout anténní svody do RF In, ale takto označené vstupy tu nejsou. Naopak se neříká kam patří svod DVB-T a kam svod/svody satelitní (mám zatím možnost testovat jen na DVB-T).

Zjistíte také, že s dalšími kroky jste odkázáni na kompletní uživatelskou příručku, která je ke stažení na webu výrobce. Ta už popisuje instalační kroky, ale pouze pro Windows XP a „Windows Vista a vyšší“. O Windows 8, které jsou přece jen jiné nikde neslyšíte, takže si musíte trochu pomoci a záleží na tom, jak moc se s nimi kamarádíte. Nicméně, když si necháte na ploše zobrazit ikonu „Síť“, kterou stejně jako „Tento počítač“ Microsoft z neznámých důvodů v „osmičkách“ ze základní instalace vypustil, stačí pro vstup do konfigurace V Boxu klepnout na Síť a vybrat V Box TV Gateway. Poté se ukáže úvodní stránka webového konfiguračního programu a jede se dál.

Naladěné kanály DVB-T jdou i velice snadno setřídit. Původní řazení je podle abecedy.

Instalace může být i hodně náročná

Instalační software je zároveň použit jako obslužný a také jako provozní. Už s touto koncepcí lze polemizovat.

Tři ikony, které se po spuštění objeví – Manage, Live TV a Quick Setup – zajišťují správu, přenos živé vysílaných, resp. naladěných TV kanálů, a tzv. rychlé úvodní nastavení.

Pokud kliknete na Live TV, je vám zprostředkováno televizní vysílání. Pokud to uděláte hned po prvním spuštění, když ještě není nic připraveno (naladěno), jste přepnuti do Quick Setup, který výrobce silně doporučuje pro úvodní nastavení použít. Zařídil jsem se podle toho…

Zadní strana V Box XTi3340. Jak vidíte, není zde jediné audio video rozhraní.

Po výběru jazyka (čeština tu není, což se později také projeví), dále můžete nastavit časové pásmo a další drobnosti. Instalace satelitu do které jsem také zabrousil, ale bude vyžadovat důkladné znalosti, protože tu žádné automatické ladění není. Už tohle vymezuje okruh těch, kteří to zvládnou.

U DVB-T, které jsem mohl zkoušet pak můžete taktéž přesně navolit frekvence, které chcete ladit (nebo ladit kompletně všechny), avšak země pro kterou chcete ladit vybrat nešla a ve volbě se vždy objevovalo Default. Naladit jdou jak SD, tak HD kanály, tedy ty s vysokým rozlišením.

Na závěr instalace můžete vybrat jaké programy budou zobrazovány, resp. některé vysloveně zakázat, můžete si zobrazit zvlášť televizní nebo rozhlasové a také vše setřídit. Posunout kanály naznačenými šipkami mi ale v dané verzi softwaru nešlo, přímé zadání pozice na které jsem chtěl danou stanici už fungovalo, a to výborně.

Pro přehrávání televizního vysílání na počítači s Windows potřebujete ještě přehrávač VLC. Já ho na mém Acer Aspire S3 sice měl, ale V Box ho neviděl, takže je zjevně zapotřebí ho instalovat až po něm, což je maličkost.

Na zařízeních s Androidem (LG Flex a tablet Acer Iconia One) stačilo stáhnout aplikaci, jejíž název bohužel výrobce v příručce pregnantně neuvádí (pozor na Google Play je i jakási ruská). Nakonec jsem dospěl k tomu, že je třeba stáhnout Vbox Live TV a klaplo to.

Úvodní obrazovka je určena jak pro instalaci, tak pro přístup k živému TV vysílání.

Provoz: většinou jasno, ale i oblačno

Současně jsem dokázal bezdrátově streamovat do obou zařízení. Pásmo 2,4 GHz u tabletu se ale ukázalo jako v podstatě nepoužitelné, protože ve většině případů bylo při sledování televize výpadků příliš mnoho. Naopak na kabelem napojeném notebooku jsem chyb zaznamenal jen minimálně. Byly, ale bylo jich nesrovnatelně méně než  u Wi-Fi.

Pokud zapomeneme na kabel, kterým mobil či tablet nepřipojíme, ve standardu „n“ v pásmu 5 GHz byl provoz většinou poměrně solidní až zcela bezproblémový. Rezervy tu rozhodně byly, protože i tady jsem byl někdy zcela bez výpadků (či prakticky úplně), jindy se z neznámých důvodů množily a pochybuji, že to bylo nějakých zarušením sítě. U mě v „horní dolní“ nic takového opravdu nehrozí.

Kvalita streamovaného videa je pak závislá na několika faktorech. Jednak na kvalitě příjmu televizního signálu, jednak na kvalitě, resp. rychlosti vaší počítačové sítě (routeru) a napojených zařízení. Právě Wi-Fi router je společně s vyladěním bezdrátové sítě pro kvalitu, resp. bezvýpadkový bezdrátový přenos obrazu a zvuku tím nejdůležitějším. I tak se někdy systém choval naprosto perfektně a nezazlobil pomalu ani za celý film, jindy vypadával co pár minut. Je to následně vidět i při sledování živého televizního vysílání se zpožděním (TimeShift), resp. při nahrávání.

Dotáhnout bude třeba ještě některé vlastnosti. Na tabletu i telefonu se příchozí obraz formátu 16:9 ořezával na 4:3, takže část (boky) nebyla vůbec vidět. Pořady ve 4:3 žádný problém neměly. Potíž je i v tom, že aplikace pro Android si stále po levé straně udržuje volné místo pro lištu zobrazující pod sebou seznam naladěných kanálů. Volbu jak programu říci, aby se v rámci vyhrazeného místa prostě objevil jako širokoúhlý, jsem u Androidu nenašel.

Ovládání, jak na operačním systému Android, tak v rámci webového rozhraní na počítači s Windows je ale výborné. Díky aplikacím, které jsou solidně dělané a přehledné přežijete i naprosto příšerné a často zavádějící informace z příručky.

V této souvislosti je třeba ještě říci, že aplikace nebyly lokalizovány, a to včetně EPG, kde to vadí asi nejvíce. I tak je ale V@Box XTi3340 velice nadějné zařízení, které má ovšem ještě nějakou cestu před sebou. Za současného stavu je tak pro nadšence a odborné firmy, které chtějí do budoucna vstoupit na tento trh. A že půjde o trh velice lukrativní o tom rozhodně nikdo nepochybuje! Pro potencionální majitele pak bude představovat ten nejlevnější způsob šíření TV vysílání typicky po domě.

plus: solidní cena i možnosti, výborné ovládání (Android i webová aplikace pro Windows), ale…

mínus: zatím někdy trochu nevyrovnaná obrazová kvalita, podprůměrná příručka, aplikace pro PC je současně určena pro instalaci, správu i provoz, chybí lokalizace mj. v EPG

V@Box XTi3340 zapůjčil obchod Vboxcomm.cz.

K přehrávání živého TV vysílání je zapotřebí mít nainstalován VLC Player, a to po instalaci V Boxu.

EPG je nelokalizované.

Tabulka parametrů

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ